Zaznacz stronę

Konsorcjum Naukowo-Przemysłowe, w skład którego wchodzi: Wojskowa Akademia Techniczna (Lider), Akademia Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR S.A. i Zakłady Mechaniczne TARNÓW S.A. zdobyło nagrodę „Lider Bezpieczeństwa Państwa – 2019”, w kategorii Innowacyjny Produkt za
35 mm Okrętowy System Uzbrojenia (OSU-35).

Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 14.06.2019 r. w Centrum Konferencyjnym MON, podczas której Akademię reprezentował Prorektor ds. Nauki dr hab. inż. Tomasz Kniaziewicz oraz kmdr por. dr inż. Stanisław Milewski – kierownik zespołu merytorycznego AMW i jednocześnie wykładowca Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego.

OSU-35 jest autonomicznym, artyleryjskim systemem obrony okrętu, który został wykonany w ramach projektu badawczo-rozwojowego dofinansowanego przez NCBiR (umowa O ROB 0046 03 001) w latach 2012 – 2019.  Po zakończeniu Badań Kwalifikacyjnych na ORP Kaszub w 2018 roku OSU-35 pozostaje w fazie testów eksploatacyjno-wojskowych.

Kolejne wyróżnienie Konsorcjum zdobyło w Konkursie organizowanym przez portal-mundurowy.pl, w którym uzyskało tytuł Laureata i zajęło II miejsce za wyróżniające się rozwiązanie zamieszczone w katalogu Innowacje-Wdrożenia-Bezpieczeństwo-Obronność na 2019 rok.

Zdjęcia: Marian Kluczyński, Krzysztof  Miłosz, Emanuela Wodecka.